Blockchain Servisleri

MultiChain: Açık Kaynak Blockchain Platformu

MultiChain Nedir?

MultiChain, kurumların blok zincir uygulamalarını hızla kurmalarına ve kullanmalarına yardımcı olur.

MultiChain teknolojisi, finansal işlemler için kurumlar tarafından kullanılabilecek belirli bir özel Blockchain oluşturulmasına yardımcı olan bir platformdur. Basit bir API ve komut satırı arayüzü, MultiChain’in bize sağladığı şeydir. Bu, zinciri korumaya ve kurmaya yardımcı olur.

Sadece iki basit adım ile yeni bir blok zincir oluşturulabilir. Var olan bir blockchain’e bağlanmak için ise üç basit adım yeterli. Ayrıca çapraz zincir uygulamalar için sunucu başına sınırsız blok zincir deploy edebilirsiniz.

Bir blockchain’de milyonlarca varlık yayınlayabilirsiniz. Hepsi ağ seviyesinde izlenir ve doğrulanır. Güvenli çok varlıklı ve çok taraflı atomik takas işlemleri yapabilirsiniz.

MultiChain ile bir blok zincir üzerinde birden fazla anahtar/değer, zaman serisi veya kimlik veritabanı oluşturabilirsiniz. Veri paylaşımı, zaman damgası ve şifreli arşivleme için idealdir.

İsteğe bağlı olarak, kimlerin bağlanacağını, gönderim ve alım işlemlerini gerçekleştirebileceğini ve varlıkları, akışları ve blokları oluşturabileceğini yönetebilirsiniz. Blockchain’i ihtiyacınıza göre açık veya kapalı şekilde tasarlayabilirsiniz.

MultiChain’de Madencilik Süreci

MultiChain madencileri tanımlanabilir bir varlıklar grubu olarak görür.

Blokların etkinliği aşağıdakileri yaparak doğrulanabilir:

 • Değişiklikler, işlemler ve bloklardaki izinler aracılığıyla uygulanır.
 • Blokta bu varyasyonlardan sonra belirlenen toplam onaylanmış madenci sayısı hesaplanır.
 • Madencilerin sayısı maden çeşitliliğiyle çoğaltılır.

Bu da, round-robin programını yürürlüğe koyar. Madenciler, doğru bir Blockchain oluşturmak için bu doğrultuda bir rotasyonda bloklar oluştururlar. Madencilik çeşitliliği kriteri, projenin sağlamlığını ortaya koymaktadır.

İşlem ücretleri ve blok teşvik varsayılan olarak boştur. Bununla birlikte, bu değerleri params.dat dosyasında isimlendirebilirsiniz. Params.dat konfigürasyon dosyasında blockchain’in aşağıdaki özelliklerini ayarlayabilirsiniz:

 • Zincirin protokolü
 • Blokların hedef süresi
 • Aktif izin tipi
 • Madencilik çeşitliliği
 • Madencilik teşviki
 • Onaylanmış işlem tipi
 • Maksimum blok boyutu
 • İşlem başına maksimum meta data boyutu

Özetlemek gerekirse, birden fazlı farklı blockchain oluşturmaya yarayan bir platformdur. Açık blok zincir yapısından ziyade, izinli blockchain şeklinde tasarlanmıştır. Açık kaynak kodlu ve tamamen konfigüre edilebilir bir sistemdir. Kurumsal, enterprise kullanım ve danışmanlık için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Firmanızda blok zincirin kurulumunu, kullanım alanlarını ve desteğini sağlıyoruz.

Bir diğer blok zincir servisi için bakınız: Hyperledger