Blockchain EğitimleriHyperledger Eğitimleri

Hyperledger Fabric Kurulumu – Bölüm 1

İhtiyacınıza göre seçebileceğiniz çok fazla Blockchain api kütüphanesi vardır. Bazı kütüphaneler açık kaynaklı ve bazıları da özel kullanım içindir. Bugün piyasada popüler olan açık kaynaklı modellere örnek olarak, Hyperledger Fabric, Ethereum ve OpenChain gösterilebilir.

Bu rehber, IBM-Hyperledger Fabric API‘sini kullanarak bir blockchain uygulaması için geliştirme ortamı kurmanıza yardımcı olmak için hazırlanmıştır.

Bu yazıda, Ubuntu 16.04 üzerinde bir localhost sunucusunda Hyperledger Fabric v1.0’ın kurulumunu ayarlayacağız. Bu rehber Ubuntu 14.04’e de uygulanabilir, ancak işletim sistemindeki farklılık nedeniyle komutlarda bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Bu eğitici rehber 3 kısma ayrılmıştır. 1 bölüm, API’nin çalışması için önkoşulların yüklenmesine odaklanır ve 2 ile 3ncü bölüm, Hyperledger API’sinin kendisinin kurulması ve çalıştırılması üzerinde yoğunlaşacaktır.

Hyperledger Fabric Kurulumu için Ön Gereksinimler:

  • Go v1.8.x
  • Docker

Go v1.8.x

Go programlama dili Google tarafından geliştirildi ve IBM Hyperledger Fabric API, derleme ve geliştirme için Go’yu kullanır. Go, C ++ ve Python özelliklerini tek bir dile entegre eder. Python gibi yorumlanmış bir dil ile karşılaştırıldığında C ++’ya benzer derlenmiş bir dil olduğu için hızlı çalışma süresine sahiptir. Ayrıca Python’a benzer şekilde yazılmıştır. Bu nedenle, Go ile tek bir pakette daha hızlı ve kolay sözdizimi elde etmiş oluyoruz.

Go’yu yüklemek için, paketin resmi Go sayfasından indirilmesi gerekiyor. Bu rehberde Linux ortamını kullanacağımız için, açılan sayfada Linux bölümündeki seçeneği aşağıdaki ekran görüntüsünde (xx.tar.gz paketi) açıklandığı gibi seçin.

go_kurulum1

Paketi indirdikten sonra sunucunuzdaki /tmp klasörüne yükleyin ve içeriğini aşağıdaki komutla açın;

tar -xvzf go1.10.linux-amd64.tar.gz

Sonrasında Go adında bir klasörün oluştuğunu göreceksiniz. Şimdi bu klasörü /usr/local/ altına taşımamız gerekiyor. Böylece hem uygulamamız Go’ya erişebilir, hem de daha da önemlisi bu klasörü yanlışlıkla silmenin önüne geçmiş olursunuz.

Go klasörünü taşımak için /tmp içinde aşağıdaki komutu çalıştırın;

sudo mv go /usr/local/

Şimdi /usr/local/ klasörüne gittiğinizde Go klasörünü göreceksiniz. Go’yu doğru yere kurduğumuza göre, şimdi Go komutlarını çalıştırabilmemiz için terminalde gerekli ayarlamaları yapmamız lazım. Ortam değişkenleri içine Go’yu dahil etmemiz gerekiyor. Bunun için ~/.bashrc dosyasını düzenlememiz gerekiyor.

Aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz;

sudo nano ~/.bashrc 

Bu komutu çalıştırdığımızda bashrc dosyasının içine girmiş olacağız. Dosyanın en sonuna aşağıdaki kodları ekliyoruz.

#GO VARIABLES
export GOROOT=/usr/local/go
export PATH=$PATH:$GOROOT/bin
#END GO VARIABLES

GOROOT değişkeni Go dosyalarımızın kurulu olduğu yeri gösterir.

Değişikliği yaptıktan sonra ctrl+O ile kaydediyoruz ve ctrl+x ile çıkış yapıyoruz. Değişkenlerin aktif olması için aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz;

source ~/.bashrc

Şimdi Go’nun çalışıp çalışmadığını test edebiliriz. Komut satıruna go yazıp enter’a basın. Eğer herhangi bir hata mesajı almazsanız, Go’yu başarılı bir şekilde kurmuşsunuz demektir. Yolun yarısını tamamladık sayılır. Tebrikler!

Docker Kurulumu

Bu rehberde Digital Ocean’ın hazır Docker VPS paketini kullanacağız.

Öncelikle resmi Docker reposunu kuralım.

curl -fsSL https://download.docker.com/linux/ubuntu/gpg | sudo apt-key add -

Docker reposunu APT kaynaklarına ekliyoruz.

sudo add-apt-repository "deb [arch=amd64] https://download.docker.com/linux/ubuntu $(lsb_release -cs) stable"

Paket veritabanını güncelliyoruz.

sudo apt-get update

Ubuntu reposundan değil de resmi Docker reposundan kurduğumuzdan emin oluyoruz.

apt-cache policy docker-ce

Son olarak Docker’ı kuruyoruz.

sudo apt-get install -y docker-ce

Herhangi bir hata almadıysanız, sisteminizde Docker başarılı bir şekilde kurulmuş demektir.

Durumunu aşağıdaki kodla görebilirsiniz.

sudo systemctl status docker

Servisin çalışıp çalışmadığını komut satırına docker yazarak görebilirsiniz. Herhangi bir hata mesajı almıyorsanız servis başarılı bir şekilde kurulmuş demektir.

Şimdi sıra Docker Compose’un kurulumuna geldi.

Docker Compose’un en güncel versiyonunu kurmak için aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz. Burada şuna dikkat etmeniz lazım. Bu rehber hazırlandığı esnada en güncel versiyon 1.20.0-rc1 idi. Sizin bu çalışmayı yaptığınız zaman versiyon değişmiş olabilir. Yukarıda linkini verdiğim adrese gidip güncel versiyonu kurmanız gerekir.

curl -L https://github.com/docker/compose/releases/download/1.20.0-rc1/docker-compose-`uname -s`-`uname -m` -o /usr/local/bin/docker-compose

Sonrasında izinleri ayarlıyoruz.

sudo chmod +x /usr/local/bin/docker-compose

Güncel versiyonu kurup kurmadığınızı aşağıdaki komutla kontrol edebilirsiniz.

docker-compose --version

Son olarak kendi kullanıcınızı ilgili gruba eklemelisiniz.

sudo usermod -aG docker $(whoami)

Hepsi bu kadar!

Şu ana kadar yaptıklarımızı özetleyecek olursak;

  • Go kurulumunu yaptık
  • Docker kurulumunu yaptık
  • Docker Compose kurulumunu yaptık

Dikkat ettiyseniz henüz Hyperledger Fabric API kurulumuna gelemedik. Fakat esasında işin büyük kısmını halletmiş olduk. Ortamımız Hyperledger Fabric API çalıştırmaya hazır sayılır.

Bir sonraki bölümde Hyperledger kurulumuna geçeceğiz.

Herhangi bir sorunuz olursa, lütfen bu linkteki iletişim formundan bize ulaşın ve mümkün olan en kısa zamanda size geri döneceğiz.

Blockchain Danışmanlık, İstanbul’da bulunan ve blok zincir ve akıllı sözleşme teknolojisini kullanarak yeni nesil uygulamalar oluşturma üzerine odaklanmış bir blockchain danışmanlık ve geliştirme firmasıdır.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir