Blockchain Servisleri

Hyperledger: Blockchain Tabanlı Dağıtık Defter

Katılacağınız herhangi bir Blockchain konferansında veya okuyacağınız herhangi bir blockchain haberinde kaçınılmaz olarak karşılaşacağınız projelerden biri de Linux Foundation’ın Hyperledger’ı. Ancak, Bitcoin ve hatta Ethereum gibi kripto para birimlerinin ne olduğunu anlamak nispeten daha kolay olsa da, Hyperledger bu anlamda sizi biraz zorlayabilir. Projeyi derinlemesine inceleyecek olursanız, kripto para tabanlı olmayan pek çok endüstriyel veya kurumsal blockchain uygulamasıyla karşılaşacaksınız.

Hyperledger Nedir?

Öncelikle ne olmadığı ile başlayalım: Hyperledger bir firma ya da şirket değildir. Bir para birimi değildir. Bir blockchain değildir. Hyperledger, açık endüstriyel veya kurumsal blockchain projeleri geliştirmek için köprü gibi bir şeydir. Web sitesinde şöyle açıklanıyor:

“Hyperledger, sektörler arası blok zincir teknolojilerini ilerletmek için oluşturulan açık kaynak kodlu bir işbirliği girişimidir. Finans, bankacılık, şeylerin interneti (IoT), tedarik zincirleri, imalat ve teknoloji liderlerinin bir araya geldiği ve Linux Vakfı’nın ev sahipliği yaptığı küresel bir işbirliğidir.”

Bitcoin veya başka herhangi bir kripto para birimini desteklemez. Fakat platform, blok zincir teknolojisi üzerine kurulu. Sitesinde blockchain’den şu şekilde bahsediliyor: “Web’in kendisinden bu yana, bu kadar kapsamlı, geniş ve temel bir teknoloji vaad eden başka bir teknoloji çıkmadı”. Blockchain, iş süreçlerini ve yasal kısıtlamaları düzenlerken merkezinde güven, hesap verebilirlik ve şeffaflık kuran yeni nesil işlem uygulamaları üretme potansiyeline sahiptir.

Gördüğünüz gibi ortada Blockchain’in vaad ettiği pek çok şey var. Bununla birlikte, Linux Vakfı, yazılım geliştiricileri ve şirket topluluklarını bir araya getirerek Blockchain framework’leri oluşturmak için bir ortam yaratmayı amaçlıyor.

Üyeler

Linux Vakfı, bu platformu Aralık 2015’te kurdu. Şubat 2016’da ilk kurul üyelerini açıkladı; Mart 2016’da on yeni üye daha katıldı.

Bugün platforma üye 100’den fazla kişi var. Endüstri liderlerinin geniş bir kesimi üye olmuş durumda. IBM, Fujitsu, SAP, Huawei, Nokia, Intel ve Samsung, Deutsche Börse, American Express, JP Morgan, BBVA, BNP Paribas ve Well Fargo gibi finansal kuruluşların yanı sıra Airbus ve Daimler gibi şirketleri de içinde barındırıyor. Ayrıca Blockstream, Netki, Lykke, Factom, bloq ve Consensys gibi Blockchain startupları da vakfın üyeleri arasında.

Projenin bir de yönetim ekibi var. Ondan fazla üst düzey yöneticiden oluşuyor ve bunların çoğu, onlarca yıldır açık kaynak üzerinde ve çeşitli endüstrilerle çalışmış insanlar. Apache Vakfı ve W3C Konsorsiyumu liderlerinin yanı sıra IBM’den mühendisler ve daha fazlası yer alıyor. Richard Brown ve Tamas Blumer gibi üyelerin bir kısmı Blockchain üzerinde yıllardır çalışan insanlar.

Projenin icra Direktörü Brian Behlendorf, blok zincir üzerinde çalışan bir kripto para birimi kurma planlarının olmadığını söylüyor. Teknolojinin yalnızca dağıtık defter mimarisiyle alakalı olacağını belirtiyor. Bu karar, Hyperledger’ın blok zincir teknolojisi ile endüstriyel uygulamalar oluşturma hedefini güçlendirdi ve hızlı-zengin olma vaad eden -bazı- kripto para projelerinden sıyrılmasını sağladı.

Mimari yapı

Projeler

Hyperledger’ın “şemsiye stratejisi”, iş amaçlı çeşitli blockchain teknolojilerini, frameworkleri, kütüphaneleri, arayüzleri ve uygulamaları teşvik eder ve destekler. Mevcutta, Hyperledger aşağıdaki projelere ev sahipliği yapmaktadır:

  • Hyperledger Sawtooth: Bu, Intel tarafından geliştirilen ve Proof of Elapsed Time (PoeT) adlı yeni bir konsensüs algoritması kullanan modüler bir blok zincir paketidir.
  • Hyperledger Iroha: Iroha, blockchain için kolay bir framework geliştirmeye çalışan bir kaç Japon firmasının bir projesidir.
  • Hyperledger Fabric: Bu proje IBM tarafından yönetiliyor. Fabric, esnek bir izin derecesine sahip yüksek ölçekli blok zincir uygulamalar geliştirmek için temel olarak tasarlanan bir projedir.
  • Hyperledger Burrow: Bu proje, Ethereum spesifikasyonu ile birlikte izinli bir akıllı sözleşme makinesi geliştirmektedir.

Eğitimler için bu sayfaya bakabilirsiniz.