Türkiye’nin en büyük Ethereum token geliştirme şirketiyiz. Hem yerli hem yabancı yüzlerce müşterimize Ethereum ağı üzerinde ERC20 token çıkarma ve mint etme hizmetleri sunuyoruz. Ekibimiz oldukça deneyimli. Sadece yazılım bilen bir ekibimiz yok, aynı zamanda blok zincir dinamiklerine hakim, konsensüs mekanizmalarını bilen, akıllı sözleşme yazabilen ve herhangi bir token çıkarılırken dikkat edilmesi gerekenleri iyi analiz eden sağlam bir ekibiz.

Sadece en sık bilinen ERC-20 değil diğer tüm Ethereum token standartlarında token çıkarıyoruz. Bunlar arasında NFT tokenleri olarak bilinen ERC-721 de var. Ayrıca ERC-777, ERC-1155 ve ERC-4626 standartlarına göre de token mint edebiliyoruz.

ERC-20 Token Geliştirme

ERC-721 Token Geliştirme

ERC-777 Token Geliştirme

ERC-1155 Token Geliştirme

ERC-4626 Token Geliştirme

Ethereum Token Geliştirme

Ethereum token geliştirme süreci Ethereum ağı üzerinde farklı standartlarda Ethereum tokeni mint etmeyi kapsar. Geliştirmek istediğiniz tokenle ilgili tüm analizi yaptıktan sonra sürecin başından sonuna kadar size destek oluyoruz. Token çıkarırken yapılabilecek hataların geri dönüşü olmayabiliyor. Bu yüzden Ethereum tokeni çıkarırken dikkat edilmesi gerekenleri biliyoruz ve bu noktalarda sizi yönlendiriyoruz.

BC Yazılım, sürekli gelişen kripto iş ihtiyaçlarınız için ERC-20, ERC-223, ERC-721, ERC-777, ERC-827, ERC-998, ERC-1155 ve ERC-1400 gibi çeşitli Ethereum Standartlarında Ethereum token geliştirme hizmetleri sağlamada lider Ethereum token geliştirme şirketidir. Ethereum tokenlerini deploy etme konusundaki yılların uzmanlığı ve deneyiminden yararlanarak, bir dizi ticari avantajla Ethereum tokeninizi en yüksek güvenlik seviyesinde oluşturmanıza yardımcı olacağız.

Ethereum Token Çeşitleri

ERC-20 standardı, oylama tokenleri, stake tokenleri veya sanal para birimleri gibi değiştirilebilir (fungible) tokenler için kullanılan standart bir arayüzdür. Piyasada en çok kullanılan Ethereum token standardıdır. Bilinen en büyük ERC-20 tokenleri arasında Tether, Chainlink, Shiba Inu gelir.

ERC-20, Fungible yani değiştirilebilir tokenler için bir standart tanımlar, başka bir deyişle, her tokeni başka bir token ile tam olarak aynı (tür ve değer olarak) yapan bir özelliğe sahiptirler.

ERC-20’nin sağladığı örnek işlevler:

  • tokenleri bir hesaptan diğerine aktarmak
  • bir hesabın mevcut token bakiyesini görmek
  • tokenin ağdaki toplam arzını görmek
  • bir hesaptaki token miktarının bir üçüncü taraf tarafından harcanıp harcanamayacağını onaylamak

BC Yazılım olarak ERC-20 token geliştirme sürecinde baştan sona size destek oluyoruz.

Meşhur NFT tokenleri bu kategoriye giriyor. ERC-721 standardı non-fungible yani değiştirilemez tokenleri geliştirmek için tasarlanmış bir standarttır. Sanat eseri veya arsa tapusu gibi, değiştirilemez tokenler için standart bir arayüzdür.

ERC-721, NFT için bir standart getirir, başka bir deyişle, bu token türü benzersizdir ve belki yaşı, nadirliği ve hatta görseli gibi başka bir özelliğiyle aynı akıllı sözleşmedeki başka bir tokenden farklı değere sahip olabilir.

Tüm NFT’lerin tokenId adında bir uint256 değişkeni vardır, bu nedenle herhangi bir ERC-721 sözleşmesi için çift sözleşme adresi, uint256 tokenId global olarak benzersiz olmalıdır.

Haziran 2022 itibariyle Ethereum ağı üzerinde 100 bine yakın ERC-721 token kontratı bulunuyor.

NFT token üretmede deneyimli ekibe sahibiz. Bu konuda bizden destek alabilirsiniz!

ERC-777, tokenlerin üzerine ek işlevler oluşturmaya yarayan standarttır. Örneğin gelişmiş işlem gizliliği veya özel anahtarlarınızı kaybederseniz sizi kurtarmak için bir acil durum kurtarma işlevi ek fonksiyonları bu standartla tanımlayabilirsiniz.

ERC-777, geriye dönük uyumluluğu korurken bir token sözleşmesiyle etkileşim kurmak için ERC-20’den türetilen, takas edilebilir bir token standardıdır.

ERC-777, merkezi olmayan borsalarla (DEX’ler) tamamen uyumludur.

ERC-777 standardı kompleks token ticareti etkileşimlerini kolaylaştırır ve ondalık sayılar ve token mint etme konusundaki belirsizliğin giderilmesine yardımcı olur. Bu standardın en önemli özelliği, Hook adı verilen belirgin şekilde etkili bir özellik kullanmasıdır.

Tokenler akıllı sözleşmeye kilitlendiğinde yukarıda sözünü ettiğimiz hook mekanizması etkinleşir. Ayrıca, ERC-777 tokenlerinde, ERC-20 tokenlerinde bir sorun olarak görülen bir sözleşmeye takılma olasılığı önemli ölçüde daha düşüktür.

BC Yazılım olarak ERC-777 standardıyla ilgili size her türlü desteği vermeye hazırız.

ERC-1155 kısaca multi-token yani birden fazla token standardı olarak bilinir. Birden fazla token türünü destekler. Örneğin hem NFT hem de standart ERC-20 tokenlerini destekler.

Yani ERC-1155’i ERC-20 ve ERC-721’nin bir kombinasyonu olarak düşünebiliriz.

ERC-1155, daha verimli alım satımlara ve işlemlerin gruplandırılmasına olanak tanır – böylece maliyetlerden tasarruf sağlar. Bu token standardı, hem yardımcı program tokenlerinin (BNB veya BAT gibi) hem de CryptoPunks gibi NFT tokenlerin oluşturulmasına izin verir.

Ethereum ağı üzerinde Haziran 2022 itibariyle 15 bine yakın ERC-1155 tokeni bulunmaktadır.

Örneğin en popüler ERC-1155 tokenleri arasında OpenSea’nin kullandığı OpenSea Shared Storefront kontratı vardır.

BC Yazılım olarak ERC-1155 tokenleri ve kontratları üzerinde de geniş bir bilgi ve deneyimimiz bulunuyor.

ERC-4626 standardı “yield bearing token” adı verilen tokenlerin teknik parametrelerini optimize etmek ve iyileştirmek için tasarlanmış tokenize edilmiş bir standarttır.

ERC-4626 (Tokenized Vault Standard) ile DeFi projeleri çok daha hızlı bir şekilde ölçekleyebilir hale geldi.

DeFi ekosisteminde pek çok entegrasyon yaptığımız için bu alanda yeterli deneyime ve bilgiye sahibiz. ERC-4626 ile ilgili her türlü geliştirme taleplerinizle ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ethereum Token Geliştirme Hizmetlerimiz

Ethereum token geliştirme sürecini baştan sona sizinle birlikte yönetiyoruz. Gereksinimleri detaylı bir şekilde çıkarıp token mint etme aşamasında tüm adımları birlikte tamamlıyoruz.

Analiz, Tasarım ve Geliştirme

Ethereum token geliştirme hizmetimizin bir parçası olarak sunduğumuz tasarım ve geliştirme hizmetimizde size uçtan uca çözüm sunuyoruz. Bu şu demek; gereksinimleri sizinle birlikte analiz ettikten sonra Ethereum ağı üzerinde testnet'ten başlayarak mainnet'te canlıya çıkıncaya dek süreci birlikte yürütüyoruz. Tasarım kısmında tokenin özellikle yaratacağı değer ve kullanım alanlarının çıkarılması önemli.

ERC Standartlarına Uyum

Ethereum ağı üzerinde token mint ederken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri ERC standartlarına uyumluluktur. Bu konuda ekibimiz oldukça deneyimli ve özellikle sektörün en çok kullanılan Solidity akıllı sözleşme kütüphanesi olan OpenZeppelin'i çok iyi biliyoruz. Shiba Inu gibi standart bir ERC-20 token çıkarabilir ya da NFT token (ERC-721) basabilirsiniz. Bu konuda size destek olabilecek yetkinlikteyiz.

Akıllı Sözleşme Güvenlik Testleri

Blockchain alanındaki en önemli konulardan biri güvenliktir. Zira bu sektörde ürettiğiniz ürünler herkese açıktır. Dolayısıyla kontratta unuttuğunuz ya da gözünüzden kaçan en ufak bir hata size ciddi maddi zararlara yol açabilir ve blok zincirin yapısı gereği bu hataların dönüşü de pek mümkün değildir. Ethereum token geliştirme servisimizin bir parçası olarak güvenlik paketimiz de mevcut.

Token Mint Süreci

Ethereum token mint sürecinde çıkaracağınız tokenin ismi, sembolü, ondalığı gibi kısımları belirliyoruz. Oluşturacağımız tokeni öncelikle Ropsten ve benzeri testnet'lerde test ediyoruz. Tüm unit testleri tamamlandıktan ve güvenlik kontrolünden geçtikten sonra mainnet'te mint etme sürecine geçiyoruz. Token mint ederken oluşturulacak kontratın sahipliğini belirliyoruz. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra Ethereum ağı üzerinde tokeniniz hazır hale gelmiş oluyor.

Borsalarda Listeleme

Ethereum ağında tokeninizi çıkardınız. Şimdi tokeninize likidite sağlamanız ve borsalarda listelemeniz gerekiyor. Elbette likidite havuzu oluşturma konusunda da uzman bir ekibimiz var. Borsalarda listeleme konusunda ise garanti vermemekle birlikte sektördeki bilinen pek çok borsaya başvuru yapıyoruz. Başvuru adımlarını bildiğimiz için bu konuda bizden hizmet alabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi borsaların kabul edeceğine dair bir garantimiz yok.

Bakım ve Destek

Tokeni mint ettik, likidite havuzları oluşturduk, borsalarda listeledik. Ancak hepsi burada bitmiyor. Çünkü çıkardığınız token yaşayan bir sürecin parçası olacak. İlerde çıkabilecek sorunlar ve iyileştirmeler için bakım ve destek paketi sunuyoruz. Güncellemelerin zamanında alınması kritik bir rol oynuyor. Bakım ve destek paketi kapsamında güncellemelerin alınması da var. Böylece bu gibi konuları sizin düşünmenize gerek kalmıyor.

ERC-20 Token Paketlerimiz

ERC20 - Giriş

ERC20 - Standart

ERC20 - Uzman

ERC20 - Pro

ERC20 - Ultra

ERC20 - Ultimate

Ethereum Token Fonksiyonları

Ethereum Token Oluşturma Checklist'i

Aşağıdaki formu kullanarak Ethereum token hazırlık kontrolünüzü yapabilirsiniz.

Lütfen aşağıdaki soruları cevaplayın.

Ethereum Token Geliştirme Süreci

İhtiyaç Analizi

Her projede olduğu gibi Ethereum token geliştirirken de en önemli adımlardan biri analiz aşamasıdır. Bu aşamada sizin ihtiyacınızı dinliyor ve gereksinimleri analiz ediyoruz.

Uygunluk Kontrolü

İlk aşamada talep edilen ihtiyaç ve gereksinimlerin ERC standartlarında yapılabilirliğinin kontrolünü bu aşamada yapıyoruz. Size yapamayacağımız bir işin sözünü vermek istemeyiz.

Tasarım

Gereksinimler üzerinden çıkardığımız teknik dokümanı sizlerle paylaşıyor ve karşılıklı hemfikir kalıyoruz. Bu aşamada Ethereum tokenin tasarımına başlıyoruz.

Güvenlik Testleri

Ethereum tokenin tasarımı tamamlandıktan sonra ayrı bir ekibimiz güvenlik testlerine başlıyor. Bu adımda akıllı sözleşmenin ve token kontratının denetimini yapıyoruz.

Testnet Geçişi

Ropsten, Rinkeby, Kovan veya Koerli testnetlerinden birinde hazırladığımız tokenin testlerini yapıyoruz. Testin başarılı olmaması durumunda gerekli düzeltmeleri yapıyoruz.

Mainnet Geçişi

Her şey tamam. Sadece Ethereum ana ağına tokenimizi deploy etmek kaldı. Bu aşamada tokeni Ethereum mainnet üzerine deploy edip canlıya geçişi tamamlamış oluyoruz.

Ethereum Token Geliştirme ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Akıllı sözleşme ya da İngilizce adıyla smart contract, Ethereum Sanal Makinesinde (EVM) çalışan bir kod parçasıdır. Herhangi bir Ethereum akıllı sözleşmesi sonradan değiştirilemez yani immutable’dır. Akıllı sözleşmeler hem Ether hem de veri gönderip almaya yarar.

Basitçe söylemek gerekirse, ERC-20 tokenleri, ERC-20 standardını uygulayan sözleşmelerdir. Bu sözleşmeler tarafından gerçekleştirilen işlemler, tokenlerin toplam arzını ve bakiyesini ve bunları aktarmak için kullanılan yöntemleri içerir.

Ethereum geliştirme işlemleri JavaScript, Python ve C++’dan ilham alan sözleşmeye dayalı bir programlama dili olan Solidity‘de yapılmaktadır. BC Yazılım’ın uzman ekipleri sadece yazılım bilmiyorlar, akıllı sözleşme ve blokzincir konseptine de hakimler.

ERC, “Ethereum Request for Comment“in kısaltmasıdır. Yani “Ethereum Yorum Talebi” gibi çevirebiliriz. Farklı türlerde ERC’ler olduğu için her birine bir sayı atanır. Standart tokenler için ERC-20 ifadesi kullanılır.

Neden ERC-20 Token Seçmeliyim?

Kolay

ERC-20 standardındaki tokenlerin hem deploy aşamaları hem de konfigürasyonları çok kolay ve hızlı bir şekilde yapılabiliyor.

Standart

ERC-20 token standardı sektörde en çok kullanılan ve ilk token standardı olduğu için çok fazla kaynak ve dokümana sahip.

Popüler

İlkler her zaman popüler olur. ERC-20 standardı da ilk ve en kolay standard olduğu için piyasada en yaygın kullanılan arayüzdür.

Geliştirdiğimiz Ethereum Token Türleri

Ethereum Token Geliştirme Hizmetimizin İçeriği

Detaylı

Tokeniniz, ERC-20 standardıyla tamamen uyumlu olacak ve dünyanın her yerindeki herhangi bir ERC-20 cüzdanıyla uyumlu olacaktır. Bir adı, sembolü ve ondalık sayıları olacaktır.

Yakılabilir

Tokeniniz yakılabilir. Bu, bazı tokenleri yok ederek dolaşımdaki arzı azaltmayı seçebileceğiniz anlamına gelir. Token yakma sektörde bilinen ve uygulanan bir yöntemdir ve geliştirmelerimizde kullanırız.

Mint Edilebilir

Mint ederek token üretebileceksiniz. Yalnızca token sahibi mint hakkına sahiptir. Ya da token oluşturmak istemiyorsanız, mint seçeneğini devre dışı bırakabilirsiniz. Bütün bunlar tamamen parametriktir.

Durdurulabilir

Token transferlerinizi duraklatabilirsiniz. Bir süreye kadar alım satımları önlemek veya tüm token transferlerini dondurmak için bu fonksiyon oldukça kullanışlıdır. Örneğin ön satış sürecinde yaygın olarak kullanılır.

Sahiplik Erişimi

Tokeninizin bir Sahibi (Owner) olacaktır. Token sahibi, yeni tokenler mint edebilir veya mint etmeyi durduran fonksiyonu çağırabilir. Sözleşmelerde Owner fonksiyonunun çok önemli bir rolü vardır.

Rol Tabanlı Erişim

Tokeniniz için çeşitli roller de belirleyebilirsiniz. Adreslere ADMIN (Yönetici) veya MINTER (Mint eden) rolleri ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz. Üreteceğiniz tokeni Sahiplenilebilir (ownable) yapabiliyoruz.

Belirli Arz

Tanımlanmış token limitinden daha fazla token üretemezsiniz. Bu, insanların kontratta beyan edilenden daha fazla token üretmemesini sağlar. Örneğin Bitcoin’de arz limiti 21 milyonla sınırlandırılmıştır.

ERC-1363 Uyumlu

ERC-1363, token transferlerini veya token onaylarını bildirmek için alıcı sözleşmesinde geri arama yapabilen ERC-20 uyumlu bir tokendir. Size sunduğumuz hizmetler arasında ERC-1363 uyumluluğu da yer alıyor.

Token Kurtarma

Akıllı sözleşmelerde sonsuza kadar kaybedilen çok sayıda token var. Token kurtarma hizmetimizle, sözleşme sahibinin, sözleşmeye hatayla gönderilen herhangi bir ERC-20 tokenini kurtarmasını sağlayabiliyoruz.

Ethereum Token Geliştirme ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Token adresiniz tokeni Ethereum ana ağı üzerinde ürettikten sonra belirlenecektir. Bu adresi sizinle paylaşacağız. Kontratınızın ana adresi bu olacaktır.

Tokenin sahibi siz olacaksınız. Ya da sizin belirlediğiniz kişiler. Token sahipliği aslında Etherum ağı üzerindeki bir adres bilgisinden ibarettir.

İlk token arzı, tokeni deploy etmek için kullanılan adres (MetaMask adresiniz) tarafından gerçekleştirilecektir. Bu adres Token Sahibi (Token Owner) olacak ve yeni tokenler üretebilecek (Mint edilebilir özellikte bir token türü seçmeniz koşuluyla).

Tokeniniz, tamamen ERC-20 uyumlu bir token olacaktır. Herhangi bir ERC-20 cüzdanı tokeninizi destekleyecektir.

Evet. Tokeninizi borsalarda, Dex veya Uniswap gibi DeFi protokollerinde kullanabilirsiniz. ERC-20 uyumlu olduğu için, ERC20’nin geçerli olduğu her amaç için her yerde kullanabilirsiniz.

Evet. Her ne kadar ICO’lar 2017’de kalmış olsa da evet kullanabilirsiniz.

Evet. Tokeninizin kaynak kodları Etherscan üzerinde doğrulanacak.

Evet. Tokeniniz mainnet’te canlıya geçtikten sonra Etherscan üzerinde başvuru yaparak logo ekleyebilirsiniz.

Ethereum Token Oluşturma Maliyeti

Aşağıdaki formu doldurarak Etheruem token oluşturma maliyetini hesaplayabilir ve sipariş verebilirsiniz.

Emin değilseniz boş bırakın, birlikte karar verelim.
Tokeninizin arzı ne kadar olacak?

Gelişmiş Ayarlar

Aşağıdaki ayarlar biraz ileri seviye bilgi gerektirebilir. Emin olmadığınız yerleri boş bırakın, sonra birlikte dolduralım.

Fiyatlama seçilen özelliğe göre değişkenlik gösterir. Örneğin tokeninizin yakılabilir olmasını istiyorsanız, bu alanı seçmelisiniz. Paket fiyatı ona göre değişecektir.

Tokenin sahibinin adresini girebilirsiniz. Bu kısımdan emin değilseniz, boş bırakın birlikte dolduralım.
Arzı azaltmak için token yakımı gerçekleştirebilirsiniz.
Token yakmanın tersidir. Mint ederek daha fazla token oluşturabilir ve arzı arttırabilirsiniz.
Bu özelliği seçerseniz tokeninizi istediğiniz zaman operasyonel olarak durdurabilirsiniz. Örneğin çok ciddi bir güvenlik açığı tespit ettiniz ve durdurma ihtiyacınız doğdu. O zaman bu özelliği kullanabilirsiniz.
Bu özelliği etkinleştirirseniz dilediğiniz cüzdan adreslerini kara listeye ekleyebilir ve tokeninizle herhangi bir işlem yapmalarını önleyebilirsiniz.
Yapılan her işlemde belirli bir ücret alınır ve token yakılarak arz azaltılır.
Yapılan her işlemde belirli bir ücret alınır ve token yakılarak arz azaltılır. Oranlar deflasyonist seçeneğinden farklıdır.

Sipariş Özeti

Lütfen girdiğiniz bilgilerin doğruluğunu kontrol edin.

Lütfen paketi satın aldıktan sonra sipariş numarasını yukarıdaki kutucuğa yazın ve formu gönderin. Form ve ödeme bize ulaştıktan sonra en geç 4 saat içinde sizinle iletişime geçeceğiz.

Diğer Hizmetlerimize de Göz Atın!

Yorumunuz Varsa Paylaşın