Blockchain Servisleri

Corda: Açık Kaynak Özel Dağıtık Defter

Corda işletmeler için tasarlanmış açık kaynak kodlu bir blockchain projesidir. Sıkı gizlilik içinde işlem yapabilen birlikte çalışabilir blok zincir ağları oluşturmanıza izin verir. Kendi akıllı sözleşme teknolojisi, işletmelerin doğrudan değerle işlem yapmalarını sağlar.

Corda, kurumların doğrudan akıllı sözleşmelerle işlem yapmasına ve en üst seviyede gizlilik ve güvenlik sağlamalarına olanak sağlayarak ticari işlemlerde maliyetleri ortadan kaldıran, açık kaynak kodlu, blok zincirden esinlenmiş bir DLT platformudur. R3 ve onun 100’den fazla üyesi tarafından iki yıldan fazla süren yoğun araştırma ve geliştirmenin sonucudur.

Corda: Dağıtık Defter

Corda, finans sektörü için özel olarak tasarlanmış dağıtık bir defter platformudur. Üstüne finansal kurumlar için uygulamalar oluşturmak için kullanılabilen açık kaynaklı bir platformdur. Sözleşmeleri ve diğer ortak verileri ortaklar arasında kaydetmek, yönetmek ve senkronize etmek için tasarlanmış izinli bir özel ağdır. 70’den fazla finans kurumunun ortak çalışması olan R3 konsorsiyumu tarafından yönetilmektedir. R3’e göre, Corda dağıtık bir defter teknolojisidir ve bir blockchain değildir. Aslında R3 farklı finansal kullanım durumlarına yönelik dağıtık uygulamaları geliştirmek ve dağıtmak için bir platform sağlamaktadır.

Corda ile oluşturulan dağıtık uygulamalar CorDapps olarak bilinir. DemoBench, yerel düğümleri yapılandırmak ve başlatmak için kullanılan bağımsız bir masaüstü uygulamasıdır. Eğitim oturumları ve CorDapps’ın geliştirilmesi için çok kullanışlı bir araçtır.

Corda, birçok mevcut blok zincir/dağıtık defter teknolojisiyle birçok benzerliğe sahiptir. Finansal olaylar için değişmez kayıtların oluşturulmasına izin verir. Fakat diğer blok zincirlerden farklı olarak, işlemler Corda’da özel olarak yapılır. Akıllı sözleşmeleri, Java veya kotlin (java türevli bir dil) gibi başka herhangi bir JVM dilinde yazılabilir.

Ve en önemlisi, herhangi bir belirli konsensüs algoritmasına bağlı değildir ve kendi kripto parası yoktur. “İşlemlerin sıralanması” ve işlemlerin doğrulanması için “Noter” altyapısını kullanır ve doğrulama amacıyla küresel bir işlem yayınlamaz. Ağında birden fazla ‘Noter’ bulunabilir ve işlemleri farklı algoritmalar kullanarak doğrularlar.

Projenin nihai hedefi, işletmelerin arabulucuları aradan çıkararak ticaret işlemlerinde maliyetli anlaşmazlıkları ortadan kaldırmaktır. Sadece finans alanına odaklandığından, mimarisi Ethereum veya Fabric’den daha basittir. Bu yaklaşım, Corda için diğer kurumsal düzey blockchain frameworkleri üzerinde performans ve güvenlik avantajı sağlar. Diğer dağıtık teknolojiler gibi bu proje de emekleme aşamasındadır.

R3 CEO’su David E. Rutter, “Ortaklarımızın, birlikte çalışabilir dağıtık defter uygulamalarının canlı bir ekosistemine katkıda bulunarak gelir elde etme potansiyelini erken fark ettik. Açık ve işbirlikçi topluluğumuz şirketler, müşterilerinin özel zorluklarına yenilikçi çözümler üretme konusunda tam bir özgürlük sunuyor. R3’le birlikte çalışarak projeyi küresel ticaret için lider peer-to-peer platform yapmak için farklı endüstrilerdeki ve bölgelerdeki şirketlerden aldığımız taleplerden memnuniyet duyuyoruz” diyor.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir