BINANCE NFT OLUŞTURMA

Binance NFT pazar yerinde kendi NFT'imizi oluşturuyoruz.

Giriş

Merhabalar.

Bugünkü detaylı rehberimizde Binance üzerinde kendi NFT’imizi nasıl oluşturacağımızı öğreneceğiz.

Aşağıda anlatılanları takip ederek Binance’de NFT oluşturabilir ve oluşturduğunuz bu NFT’leri satışa çıkarabilirsiniz.

Detaylı anlatıma geçmeden önce bilmeyenler için bazı temel bilgilerin üzerinden geçelim.

binance nft

Temel Bilgiler

NFT, Non-Fungible Token'in kısaltmasıdır. Değiştirilemez token demektir.

NFT'yi blok zincirde depolanan ve dijital verilerden oluşan bir menkul kıymet gibi düşünebilirsiniz.

Bir NFT'nin mülkiyeti yani kime ait olduğu blok zincire kaydedilir. Blok zincir üzerine kaydedilmiş mülkiyetleri tapu gibi düşünebilirsiniz. NFT'ler bu yönden tapulara benzerler. Sahibiyeti gösterirler.

NFT'ler herkes tarafından oluşturulabilir. NFT'ler genellikle fotoğraf, video ve ses gibi dijital dosyalara referanslar içerir. NFT'ler benzersiz bir şekilde tanımlanabilir olduklarından, değiştirilebilir olan kripto paralardan farklıdırlar. Bir NFT'nin piyasa değeri, referans aldığı dijital dosya ile ilişkilidir.

NFT pazar yeri adından da anlaşılacağı üzere NFT'ler için bir alım ve satım pazarıdır. İngilizce'de genelde marketplace olarak geçer.

Pek çok büyük kripto para borsasının kendisine has NFT pazar yeri vardır.

Binance de yakın zamanda NFT pazar yerini hayata geçiren borsalardandır.

Binance dünyanın en büyük kripto para borsasıdır.

Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere pek çok kripto paranın ticaretinin yapıldığı bir platformdur.

Platformun kendine özel BNB Chain adında bir blok zinciri de vardır. Bu blok zincir üzerinde BNB adında bir tokeni bulunur.

Binance ayrıca yakın zamanda kendi NFT pazar yerini hayata geçirmiş ve platformunu kullanan milyonlarlar kullanıcıya NFT ticaretinin yolunu açmıştır.

NFT pazar yerleri genelde NFT'lerinizi koleksiyon şeklinde oluşturmanıza izin verir. Böylece dijital sanat eserlerinden veya videolardan oluşan koleksiyonlar oluşturabilirsiniz. Bunu geleneksel sanattaki koleksiyonlara benzetebiliriz.

Mint ya da minting işlemi ürettiğiniz eserlerin herhangi bir blok zincirde kaydını tutmak demektir.

Mint ettiğiniz NFT'lerin sahipliği sizdedir. Bunu bir nevi tapu gibi düşünebiliriz.

Bir ev aldınız diyelim, tapu müdürlüğüne giderek tapunuzu resmi olarak kaşeletir ve onaylatırsınız ve size bir sertifika verirler. Bu sertifika sizin o evin sahibi olduğunuzu gösterir.

Benzer şekilde NFT'nizi blok zincirde mint ettiğinizde o NFT'nin dijital bir sertifikasını almış olursunuz.

Binance Pazar Yerinde NFT Oluşturma

Binance NFT Marketplace’teki içerik oluşturucular için en heyecan verici özelliklerden biri, değiştirilemez tokenler (NFT’ler) basmaktır.

Binance yüksek performanslı ve kullanımı kolay arayüzü sayesinde NFT’lerinizi hızlı bir şekilde basabilir ve BNB Smart Chain (BSC) ve Ethereum (ETH) üzerinde kendi NFT koleksiyonlarınızı oluşturabilirsiniz.

Yalnız Binance’de NFT oluşturabilmek için platformda sizi takip eden en az 5 kullanıcı olması gerekiyor. Ayrıca Binance üzerinde KYC dediğimiz kimlik doğrulama işlemlerinizi de tamamlamış olmanız gerekli.

Kimlik bilgilerinizi tamamladığınız ve 5 takipçi edindiğiniz andan itibaren NFT basmaya ve koleksiyon oluşturmaya başlayabiliyorsunuz.

Binance hesabınız yoksa buraya tıklayarak ücretsiz üye olabilirsiniz.

Binance'de NFT Koleksiyonu Nasıl Oluşturulur?

Yukarıda belirtmiştik ama tekrar vurgulamakta fayda var;

Binance’de yalnızca doğrulanmış kullanıcıların NFT oluşturabileceğini lütfen unutmayın, bu nedenle başlamadan önce Kimlik Doğrulamayı tamamlamanız gerekir.

Ayrıca Binance NFT kullanıcı profilinizde en az 5 takipçinizin olması gerekmektedir.

Binance’de herhangi bir NFT basmak için önce bir NFT koleksiyonu oluşturmanız ve onu onaylatmanız gerekir. Ayrıca NFT basmak ücretli bir işlemdir. Spot cüzdanınızda ücretleri karşılamak için yeterli BNB veya ETH bakiyeniz olduğundan emin olun.

Şimdi bir NFT koleksiyonunun nasıl oluşturulacağını görelim.

NFT koleksiyonu oluşturmanın 2 yolu vardır.

Binance NFT Marketplace ana sayfasında en üstte sağda [Oluştur] ya da [Create] yazan butona tıkladığınızda aşağıdaki açılır pencerenin bulunduğu minting sayfasına yönlendirileceksiniz.

Binance’de NFT oluşturabilmek için öncelikle bir koleksiyon oluşturmak gerekli. Çıkan ekranda [+ Koleksiyonlar] ya da [+ Collection] yazan butona tıklayın.

Alternatif olarak [Kullanıcı Merkezi] – [Oluşturulanlar]’a gidip [+ Yeni Ürün Grubu Oluştur] butonuna tıklayabilirsiniz. İkisi de aynı işlevi görüyor.

Tıkladıktan sonra [Koleksiyon Oluşturma] sayfasına yönlendirileceksiniz. Eğer spot cüzdanınızda yeterli bakiye yoksa bu ekranda “Yetersiz bakiye” uyarısı alacaksınız. NFT basabilmek için spot cüzdanınızda bir miktar kripto para olması gerekir.

Açılan sayfada NFT koleksiyonunuzla ilgili aşağıdaki detay bilgileri girmeniz gerekecek.

NFT Koleksiyonu Oluştururken Girilmesi Gereken Bilgiler

 • Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

  İsim

  NFT koleksiyonunuz için bir isim belirlemeniz lazım. Bu isim ayrıca akıllı sözleşmenin adı olarak kullanılacak. İsim seçerken dikkatli olun. NFT koleksiyonu adınızı Binance ekibi inceler ve uygunsuz içerik içeriyorsa adı değiştirmeniz için sizi bilgilendirirler. Bu süreç otomatik doğrulama sistemi ile işletilir.

 • Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

  Açıklama

  Buraya koleksiyonunuzun kısa bir açıklamasını girmelisiniz. Açıklama kısmına yazdıklarınızda uygunsuz içerik tespit edilirse açıklamayı değiştirmeniz için size bildirim gelir.

 • Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

  Kategori

  Sanat, spor, eğlence, oyun, koleksiyonluklar, e-spor ve yardım amaçlı NFT dahil olmak üzere koleksiyonunuz için bir kategori seçebilirsiniz. Seçeceğiniz kategori bu koleksiyon altında oluşturulan tüm NFT'lere otomatik olarak uygulanacaktır. Dolayısıyla bir koleksiyonun kategorisi neyse içindeki tüm NFT'lerin kategorisi de odur.

 • Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

  Logo

  Koleksiyonunuz için bir logo yüklemeniz gerekir.

 • Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

  Banner

  Binance NFT pazar yerinde, her NFT koleksiyonunun kendine özel bir ana sayfası vardır. Bu sayfa üzerinden ziyaretçileriniz koleksiyonunuzla ilgili bilgi alır. Yükleyeceğiniz banner görseli ana sayfanızda kullanılacaktır.

 • Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

  Network

  NFT koleksiyonunuz için iki ağ seçeneği bulunuyor: BNB Chain ya da Ethereum. Bu ikisinden birini seçmelisiniz. Ethereum'da NFT mint etmek için ödenen gaz ücretleri yüksektir. Bu yüzden pek çok kullanıcı daha az maliyetli olduğu için BNB Chain'i tercih edebiliyor.

 • Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

  Sembol

  Sembol (Token Tracker), hem akıllı sözleşmenizi oluşturmak için, hem de tüm zincir üstü mesajlaşmalarda kullanılacaktır. Harfler ve sayılar dahil olmak üzere en fazla 10 karakter girebilirsiniz. Tutarlılık için koleksiyonunuzla aynı adı kullanmanız mantıklı olur. Sembol, Token Tracker altında koleksiyon adınızın yanında parantez içinde görünecektir. Aşağıdaki ekran görüntüsünde en altta sağda Token Tracker yazan yere bakın. Koleksiyon oluşturulduktan sonra sembolü değiştiremeyeceğinizi unutmayın.

 • Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

  Akıllı Sözleşme Sahibi Adresi (Opsiyonel)

  Son olarak NFT koleksiyonunuza dijital bir cüzdan bağlayabilirsiniz. Bu kısım zorunlu değil ancak herhangi bir cüzdan adresi sağlamazsanız, koleksiyonunuzun DeFi pazar yerlerinde sahipliğini talep edemeyeceğinizi lütfen unutmayın. Cüzdanınızı NFT koleksiyonunuza bağlamak için aşağıdaki ekranda gördüğünüz yere cüzdan adresinizi yapıştırın ve [Cüzdan Ekle]'ye tıklayın. Sonrasında [Cüzdan Bağla] sayfasına yönlendirileceksiniz.

Sonrasında aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi cüzdanınızın ağını seçin ve [Onayla]’ya tıklayın. Binance NFT pazar yeri Haziran 2022 itibariyle sadece BNB Akıllı Zinciri (BSC) ve Ethereum‘u (ETH) destekliyor. Dolayısıyla sadece bu zincirlerde işlem yapabilirsiniz.

Binance NFT Oluşturma

Sonrasında bağlamak istediğiniz cüzdanı seçin. Şimdilik sadece MetaMask veya WalletConnect seçenekleri var.

 • Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

  Telif Ücreti

  NFT koleksiyon sahipleri satılan her üründen royalty fee adı verilen bir telif ücreti alabilir. Koleksiyonun yaratıcısı olarak her satıştan kâr elde edeceksiniz. Kâr yüzdesini %1 - %10 arasında herhangi bir oran olarak belirleyebilirsiniz. Koleksiyon oluşturulduktan sonra telif ücretlerinin değiştirilemeyeceğini lütfen unutmayın.

NFT koleksiyonumuz artık hazır! Son olarak, Binance NFT Minting Kuralları ve Hizmet Şartlarını okuyup kabul edin, ardından [Oluştur]’a tıklayın. Aşağıda görebileceğiniz gibi benim Haziran 2022’de Binance Chain üzerinde yaptığım örnekte tahmini mint ücreti 0.04 BNB yani yaklaşık 150 TL. Tabii bu rakam Ethereum ağı üzerinde çok daha fazla çıkacaktır.

[Oluştur]’a tıkladıktan sonra, aşağıdaki mesajın yer aldığı bir açılır pencere göreceksiniz,

Bu ürünün ilk satışından elde edilen işlem 10 günlük bir kontrol süresine tabi olacaktır. Daha fazla ayrıntı için Satış Uzlaştırma Erteleme Politikası’nı okuyabilirsiniz.

Standart NFT Tahsilatları için Binance NFT Satış Uzlaşma Erteleme Politikası’nı buradan okuyabilirsiniz.

Talebinizi oluşturmak ve akıllı sözleşme kurulum ücretini ödemek için [Devam]’a tıklayın.

Bu aşamada NFT koleksiyonunuzu blok zincir üzerinde akıllı sözleşme ile kayıt altına aldığınız için işlem biraz uzun sürebilir. Lütfen sabırla tamamlanmasını bekleyin. Koleksiyon hazır olduğunda, e-mail ile bilgilendirileceksiniz.

Tebrikler! Binance üzerinde ilk NFT koleksiyonunuzu oluşturdunuz! Şimdi bu koleksiyonu nasıl görebileceğinize bakalım.

NFT Koleksiyonlarımı Nasıl Görüntüleyebilir veya Düzenleyebilirim?

NFT koleksiyonlarınızı görüntülemek için [Kullanıcı Merkezi] – [Oluşturulanlar]’a gidebilirsiniz.

Oluşturduğunuz mevcut bir koleksiyonu düzenlemek için [Düzenle] simgesine tıklayın.

Bu ekranda koleksiyonunuzun detaylarını düzenleyebilirsiniz.

Koleksiyonunuz oluşturulduktan sonra bazı belirli alanların değiştirilemeyeceğini lütfen unutmayın. Değiştirilemeyen alanlar;

 • İsim
 • Sembol
 • Kategori
 • Telif Ücreti

Bir koleksiyonu düzenlerken, akıllı sözleşme sahibinin adresi değiştirilerek sahibi değiştirilebilir. Lütfen, NFT para çekme ücreti ile aynı maliyete sahip olan küçük bir ücret tahsil edileceğini unutmayın.

Koleksiyon sahibini değiştirmek için [Sahibi Değiştir]’e tıklayın. Ardından [Cüzdan Ekle]’ye tıklayın ve yeni cüzdan adresini yapıştırın.

Buraya kadar sadece Binance üzerinde NFT koleksiyonumuzu oluşturduk, gerekli bilgileri girdik, akıllı sözleşme için cüzdanımızı bağladık.

Şimdi sıra ürünlerimizi bu koleksiyona yükleyip NFT’lerimizi oluşturmaya geldi. Binance’de nasıl NFT oluşturulur adım adım birlikte bakalım.

Binance'de Nasıl NFT Oluşturulur?

Koleksiyon oluşturduktan sonra Binance üzerinde NFT’lerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Başlamadan önce lütfen Spot cüzdanınızda NFT basma (mint) ücretini karşılamak için yeterli BNB veya ETH bakiyeniz olduğundan emin olun.

 • Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

  NFT Ana Sayfasına Gidin

  NFT pazar yeri ana sayfasına gidin ve sağ üst köşedeki [Oluştur] butonuna tıklayın.

 • Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

  Kuralları Kabul Edin

  Binance NFT Marketplace Kural ve Koşulları'nı okuyun ve kabul edin.

 • Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

  NFT Detaylarını Girin

  Hesabınızda NFT oluşturma ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoksa ilk NFT'nizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu aşamada yapmanız gereken koleksiyon oluştururken olduğu gibi NFT'inizle ilgili bazı zorunlu ve opsiyonel bilgileri girmek.

Oluşturacağınız NFT ile ilgili aşağıdaki bilgileri girmeniz gerekecek:

 • İsim: NFT’inizin ismi.
 • Açıklama (Opsiyonel): NFT’inizin kısa bir açıklaması. Zorunlu değil.
 • Ağ: NFT’nizin basılacağı blok zinciri seçin. Varsayılan olarak BNB Akıllı Zincir (BSC) ayarlıdır, ancak Ethereum ağını kullanmayı da seçebilirsiniz.
 • Koleksiyon: Bu ekranda açılır bir drop-down menü gelir. Bu menüden daha önce oluşturduğunuz koleksiyonlardan birini seçebilirsiniz. Oluşturacağınız NFT seçeceğiniz koleksiyon altında listelenecek. Yalnızca seçtiğiniz ağdaki koleksiyonları göreceksiniz. Örneğin, BNB Akıllı Zinciri seçtiyseniz, BNB Akıllı Zincir üzerinde yalnızca NFT koleksiyonlarını göreceksiniz. Yeni oluşturduğunuz koleksiyonu seçebilir veya başka bir koleksiyon oluşturmak için [+ Add a new Collection]’a tıklayabilirsiniz;

Özellikler: Basacağınız NFT’niz için özellikleri buradan seçebilirsiniz. NFT’niz için 100’e kadar farklı özellik eklemek için [Daha Fazla Ekle]’ye tıklayabilirsiniz.

 • Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

  NFT'nizi Oluşturun

  NFT'inizle ilgili bütün bilgileri girdikten sonra geriye sadece NFT'inizi yüklemek kalıyor. Ayrıntılar girdikten sonra, tahmini bir mint ücreti göreceksiniz. Binance NFT Mint Kuralları ve Hizmet Şartlarını okuyup kabul edin ve [Oluştur]'a tıklayın.

 • Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

  NFT'nizi Yükleyin

  Bu aşamada bilgisayarınızdan seçtiğiniz NFT dosyanız yüklenmeye başlayacak. NFT'nizin boyutuna göre yüklenmesi biraz zaman alabilir, biraz bekleyin. Yüklediğiniz görselin uygun olup olmadığı Binance'in otomatik doğrulama sistemine göre değerlendirilecek.

Basma işlemi tamamlandıktan sonra, NFT’nizin sözleşme adresi ve Token Kimliği ile birlikte bir [Basma İşlemi Tamamlandı] açılır penceresini göreceksiniz. Koleksiyonunuza gitmek için [Ürünü Görüntüle]’ye tıklayın veya satmak için [NFT’yi Listele]’ye tıklayın.

NFT’inizin mint edildiğine dair bildirim almak isterseniz [Kullanıcı Merkezi] – [Ayarlar] – [Bildirim]’den ilgili bildirimleri etkinleştirebilirsiniz.

NFT'lerimi Nasıl Görebilirim?

NFT’lerinizi [Kullanıcı Merkezi] – [Geçmiş] bölümünden görüntüleyebilirsiniz.

 • Satın Alma Geçmişi: Bu menüden yaptığınız tüm NFT satın alma geçmişinizi görebilirsiniz.
 • Satış Geçmişi: Bu menüden NFT satışlarınızın tarihçesini görebilirsiniz.
 • Teklifler: Teklifler menüsünden başka satıcıların NFT’lerine verdiğiniz teklifleri görebilirsiniz.
 • Yatırmalar: Bu menüden Binance’e yatırdığınız NFT’leri görebilirsiniz.
 • Çekimler: Bu menüden Binance’ten çektiğiniz NFT’leri görebilirsiniz.
 • Dağıtım: Hesabınıza aktarılan NFT’leri buradan görebilirsiniz.

Binance NFT Oluşturma ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Kimlik doğrulamayı tamamlamış ve en az 5 takipçisi olan tüm Binance kullanıcıları platformda NFT basabilir.
Şu an, NFT’ler sadece BNB Akıllı Zincir (BSC) ve Ethereum (ETH) üzerinde basılabiliyor. Binance, gelecekte daha fazla blok zinciri destekleyeceğini açıkladı.

BNB blok zinciri üzerinde basılacak her NFT için 0.022 BNB’lik bir basım (mint) ücreti alınır. Bu da Haziran 2022 itibariyle yaklaşık 87 TL (5$) ediyor.

NFT’leriniz Ethereum ağında basmak isterseniz, ödemeniz gereken basım ücreti yaklaşık 0.012 ETH’dir. Bu da Haziran 2022 itibariyle yaklaşık 243 TL (15$) ediyor.

Yeni bir NFT koleksiyonu oluşturmak için ayrıca aşağıdaki gibi bir koleksiyon ücreti ödemesi alınır:

ETH = ~0.105 ETH (yaklaşık 2100 TL)
BSC = ~0.021 BNB (yaklaşık 85 TL)

Rakamlardan göreceğiniz üzere BNB blok zincirinde NFT basmak Ethereum’a göre oldukça daha az maliyetlidir.

Binance NFT pazar yerine görsel, video ve ses olmak üzere 3 farklı türde NFT yükleyebiliyorsunuz.

Yükleyeceğiniz NFT’lerin formatları aşağıdaki gibi olmalı;

 • Görsel: JPEG, PNG, and GIF
 • Video: MP4, MPEG, and AVI
 • Ses: WAV and MP3

Dosya boyutu 50MB’ın altında olmalı.

Ücretleri ödedikten ve Binance minting işlemine başladıktan sonra maalesef basma sürecini iptal edemez, silemez, kaldıramaz veya değiştiremezsiniz. NFT bilgisi blok zincirine bir kere eklendikten sonra geri alınamaz.

Binance, yüklediğiniz içeriği merkezi bir veritabanında saklar. İçeriğiniz blok zincirinde saklanmaz, ancak içeriğinizle ilişkili NFT kaydı blok zincir üzerinde tutulur.

Hayır, NFT bir kez basıldığında, blok zincirinde sonsuza kadar var olur. Ancak dilerseniz Binance platformuna yüklediğiniz NFT’nizi silebilir ve aynı dosyadan yeni bir tane daha mint edebilirsiniz.

Hayır, telif ücreti değiştirilemez. Yalnızca koleksiyon oluşturma işlemi sırasında düzenlenebilir.

İlginizi Çekebilir:

Binance Bot Kurulumu

Binance botunuzu kurun, akıllı robot en kazançlı alım satım işlemlerini sizin için otomatik yapsın.

Yorumunuz Varsa Paylaşın